Zekiye Çapan Kimdir?

PDFYazdıre-Posta

Ardahan'lıyum 30 yıldır İstanbul/Gaziosmanpaşa ilçesinde ikamet etmekteyim. 

Evli ve 3 çocuk annesiyim.

İlköğrenimimi Ardahan'ın Göle ilçesinde, lise öğrenimimi ise İstanbul'un Eyüp ilçesinde tamamladım.

Lisans öğrenimim olan Davranış Bilimleri Psikoloji Bölümünü ise American Newport İnternational Universinde okudum (İstanbul Kampüsü).

Aile Danışmanlığı eğitimimi ise İstanbul Fatih Üniversitesinde okudum.

Sosyal Hizmetler eğitimimi ise AÖF'de okudum.

Lisans bitirme tezim ise, ''Çocuk Gelişiminde Oyunun Önemi'' konulu olup; ilave çalışmalarımla kitap olarak yayınlamaya hazırlamaktayım.

Yüksek lisans öğrenciliğim aynı üniversite de halen devam etmektedir.

SERTİFİKALI EĞİTİMLER

KOCAELİ PSİKOTERAPİ ENSTİTÜSÜ'NDEN

• Süper Vizyon Eğitimi,

• Psikoterapi Eğitimi,

PETO PSİKOLOJİ EĞİTİMLERİ ve TERAPİLER DERNEĞİNDEN

• IMMPI ''Minnesota çok yönlü kişilik envanteri'' Eğitimi İstanbul/Bahçelievler den

• TAT ''Yetişkinler için Algı Testi'' İstanbul/Bahçelievler den

• Aile Terapisi- Çift Terapisi- Eğitimi /Cinsel İşlev Bozukluğu Eğitimi İstanbul/Bahçelievler den

ÇOCUKLAR İÇİN UYGULANAN OBJEKTİF TESTLER

İSTANBUL PSİKOLOJİK TESTLER DERNEĞİ'NDEN

• WISC-R Zeka Testi; İstanbul/Bahçelievler den

• Metropolitan Okul olgunluğu ''

• Denver II ''

• AKDE , Frostik, Benton ve Bender, Gestalt Algı testlerinin, Catell 2A, Kohs küpleri ve Porteus Zeka testlerinin,, Gessel, Peabody Kelime Anlama ve Goodenough Bir İnsan Çiz.

• CAT( Çoçuklar için algı testi) Eğitimi

BAŞARI BELGELİ KATILIM EĞİTİMLERİM

- Çocuk Psikolojisi ve Oyun Terapisi.(Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kampüs Merkezi/Bakırköy)

- Psiko drama Yaşantı Grubu (Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kampüs Merkezi/Bakırköy)

ÖZEL ÇALIŞMA HAYATIM

İstanbul/ Gaziosmanpaşa, Eskiedirne Asfaltı'nda sahibi olduğum "İÇDEM"(İstanbul Çocuk, Genç, Evlilik Öncesi Danışmanlık, Aile Terapisi, Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezim) de Psikolojik ve Eğitim Danışmanı olarak hizmet vermekteyim. Aynı zamanda Av.Şafak Hastaneler grubunun Eğitim Direktörlüğünü, Öz kevser vakfının da Eğitim Danışmanlığını yürütmekteyim.

Mesleğimin önemli bir parçasını oluşturduğu için ağırlıkta Kurum ve kuruluşlarla eğitim bazlı çalışmaktayım. (Vakıflar, Dernekler, Tv. Programı ve Radyo konuşmaları, ulusal ve siyasi gazete olan ''Yeni Söz'' de Köşe yazarlığı; Zaman buldukça da Yerel Gazetelerde ve Haber sitelerin de yazmaktayım).

STK ÇALIŞMALARIM

1987 – 2000 yılları arası memurluktan arta kalan zamanlarımda Semerkant ,"Türk Edebiyat, "Büyük Birlik Vakfı" ve Hakyol Vakıflarının özellikle kadınlara yönelik eğitim ve kültür programlarını takip edip katılmaya çalışırdım. Uzun bir süreden beri de Özkevser Vakfı Genel Merkezi Semerkant Vakfının kadın okuma evlerinde gönüllü olarak eğitimler vermekteyim.

DEVLET MEMURLUĞU HAYATIM

30 Haziran 1980 yılında Ardahan'ın Göle ilçesi belediyesine Devlet memuru olarak atandım.

Başkanlık Özel Kalem'inde 1 yıl asistanlık yaptıktan sonra, Kurum içi yeterlilik sınavını kazanarak Yazı İşleri ve Kararlar Müdürlüğü'ne Baş katip olarak atanarak 6yıl çalıştıktan sonra, 15 Ekim 1987 tarihinde İstanbul Gaziosmanpaşa Belediyesi'ne isteğim üzere naklen tayin edildim, Burada da Zabıt Muamelat Şefliğinde ve Hesap işleri müdürlüğünde çalışmakta iken; Aynı kurumda 1994 yılında İşletmeler Müdürlüğü'ne müdür olarak atandım. 28 Şubat süreciyle birlikte başörtülü çalışmamdan dolayı İç İşleri Bakanlığı'na şikayet edildim. Bu olayın oluşturduğu olumsuz koşulların kuruma ve şahsıma daha fazla zarar vermemesi için, 2000 yılında erken bir yaşta ve birçok hakkımdan mahrum kalarak, emekliliğe ayrılma kararı aldım.

SİYASİ HAYATIM

2001 yılında kurulan Ak Parti'nin 29 mahalle, 5 belde ve 5 köyden ibaret 1.200.000(bir milyon iki yüz bin) nüfusu olan Gaziosmanpaşa ilçesinde 30 kurucudan biri olarak Ana Kademede çalışmaya başladım.

Kısa bir süre sonra da Kurucu Kadın Kolları Başkanlığı görevini üstlenerek; 1 atama, 2 kongreyle 10 yıl süreyle Kadın Kolları İlçe Başkanlığı'nı yürüttüm.

21 Eylül 2011 tarihli kongreyle isteğim üzere Kadın Kolları İlçe Başkanlığından ayrıldım.

İstanbul İl Teşkilatının 7 Mayıs 2012 tarihli 4. Dönem Kongresinde İl Yönetim Kurulu Üyesi olarak tekrar aktif teşkilatçılık görevime başlamış oldum.

İl Koordinatörü olarak 1yıl Kağıthane, 2yıl Eyüp ilçelerinde, Eş zamanlı olarak, Halkla İlişkiler Birim Başkanlığı Komisyonunda da 3yıl Üye olarak görev yaptım,

14 yıllık aktif siyasi hayatımda; ilçe ve il kongreleri ile büyük genel kurul kongresinde delege olarak görev ifa ederken Genel Merkez'in İst. İl Başkanlığı'nın planladığı tüm eğitimlere katıldım. Siyaset Akademisini de sertifikalı olarak tamamladım.

İstanbul İl Teşkilatı'nın 8 Şubat 2015 tarihli kongresinde de Milletvekilliği aday adaylığına başvuru yapabilmek için kendi isteğim üzere ayrılma kararı aldım. Ve İstanbul İl Başkanlığı'na, 2. Bölge Milletvekili aday adayı olarak başvurumu yaptım.

 1 Kasım 2015 T.B.M.M Genel Seçimlerde ise İstanbul 3. Bölgeden Milletvekili Adayı oldum.