Etkinlik Yazılarımız

Zekiye ÇAPAN'ın İslami Hayat Dergisi ile Yaptığı Röportaj

PDFYazdıre-Posta

Psikoloji ve Eğitim Danışmanı Zekiye ÇAPAN'ın İslami Hayat Dergisi ile yaptığı röportajdır.

Sayı : 53

Sayfa Sayısı : 6 (14,15,16,17,18,19,)

Fotoğraf Bilgi : ekteki resimler. Uygun şekilde çekilmiş anne çocuk resimleri

Yazar : Hatice Kübra Ergin

Dosya Adı : Röportaj

Başlık : Zekiye Çapan: "Anne İnsani Derinliktir!"

********************************

Devamını oku...

 
 

2015-2016 Eğitim/Öğretim Yarıyıl Tatili Hayırlı Olsun

PDFYazdıre-Posta

Sevgili Anne – Babalar ;

Karne, çocuklarımızın bir eğitim öğretim dönemi boyunca gösterdikleri çaba ve uğraşın sonucunda aldıkları bir belgedir. Bu çaba ve gayrette biz ebeveynlerin de maddi-manevi gayretleri, emekleri çok fazla bu yüzden karne yalnızca çocuğumuzun değil bizim de tutum ve yaklaşımlarımızın bir göstergesi, sonucudur.

Karnede iyi bir akademik başarı varsa çocuk gerekli takdir ve övgüyü görmeli fakat hediye alma, ödül verme konusunda dengeli olunmalıdır. Öğrencinin başarısı bir ödül karşılığında gösterdiği bir başarı değil, öğrencinin yerine getirmesi gereken bir sorumluluktur.

Devamını oku...

 
 

KADINA ŞİDDET BİR BİLİNÇ VE VİCDAN-İ YOKSUNLUK MUDUR?

PDFYazdıre-Posta

        Aile içi şiddetin ne olduğundan önce toplumsal cinsiyet eşitliliğine dair ülkemizde ve farklı ülkelerde yapılan araştırmalardan yola çıkarak kendi kültürümüzün adresinden de bakarak aileye ve özelde de kadına dair mevcut politikaların bizi bize anlatıp anlatmadığına kafa yormak gerektiğine inananlardanım. Bu anlamda yapılan sosyal çalışmalardan da yola çıkarak öncelikle şiddet, cinsiyet ve toplumsal cinsiyetin ne olduğuna bakarak ve toplumsal olaylardan da anlam çıkararak değerlendirdiğimizde sonuçta neden kadınların bu kadar şiddete maruz kaldıklarını anlamakta zorlandığımızı sanıyorum ; dünyada ki toplumsal cinsiyet eşitliğine dair politikaların yaradılış biçimine ve bu yaradılışa bir baş kaldırının da sonucu olsa gerek diye düşünüyorum. Çünkü, kadınlık ve erkeklik bir toplumsal cinsiyetten bahsedilirken aslında iki cins arasındaki farklılığı belirtmektedir. Buradan hareketle, devlet politikalarının da bu farklılığı esas alarak kadına ve erkeğe ve aileye temelde kendi medeniyetlerini, kültürlerini esas alarak evrensel hukuk ilkeleriyle kaynak kullanımı ve dağılımında adil ve adaletli davranmaları halinde yani doğuştan gelen özellikleri dikkate alarak örneğin (doğum yapan bir anneye 2 yıl ücretli izin verilebilmesi çok adaletli olabilecekken, babaya 40 gün ücretsiz izin ve akabinde eşine yardımcı olması açısından günde 2 saat izin verilmesi de çok adaletli bir kanuni düzenleme olmasını temenni ederek düşünenlerdenim..)

Devamını oku...

 
 

Öğretmenler Günü

PDFYazdıre-Posta

Gençler Geleceğin Mirası İse , Bu Mirası Oluşturan Mimarlarımızda ÖĞRETMENLERİMİZDİR!..

Tüm Öğretmenlerimizi Saygılarımla Selamlıyorum..

Onlar ki, aynı zamanda; evlatlarımızın geleceğine ışık tutan kandillerdir. Çünkü; onlar alanını ve sorumluluklarını iyi bilen ve bildiklerini öğrencilerine etkili bir biçimde aktararak öğreten, öğrencisini anlayan, onun ihtiyaç ve beklentilerine uygun eğitim ortamları düzenleyen, öğrencilerini sorumluluk alarak çalışmaya karşı güdüleyen aynı zamanda öğrencilerinin birbirinden farklı olduğunu kabul ederek, her öğrenci ile ayrı ayrı ilgilenebilen onların sorunlarının farkında olarak duruma göre öğrencisine rehberlik yapan kişidir öğretmenlerimiz. Öğrettiği şey kadar nasıl öğrettiğinin ne kadar önemli olduğunu önemini bilen onların hayatlarını öğrenme yoluyla öğrenmeyi verimli bir biçimde gerçekleştirmeyi amaç edinen kişidir aynı zamanda öğretmenlerimiz. Onlar ki; öğrencilerinin içinde bulundukları gelişimsel döneme bağlı olarak anlama ve kavrama düzeylerine göre yaklaşım belirleyen, öğrencilerin bireysel farklılıklarını da bilerek adeta bir psikolog gibi de yaklaşandırlar da onlar. Sabır, bilgi ve olgunluklarıyla bazen anne ve babalardan bile daha çok yakın hissedilen kişilerdir öğretmenlerimiz.

Devamını oku...

 
 

Ramazan Bayramının Manevi Kazanımları

PDFYazdıre-Posta

        Bir aylık oruçların topluca iftarının yapıldığı, İslam dinimizin en yüce ibadetlerinden bir aylık orucu gücü nispetinde yerine getirebilmenin şükür ve sevinciyle, idrak edeceğimiz, Ramazan bayramımız; ulvi duyguların coştuğu, hürmet ve muhabbet gibi hislerin fertler arasında alabildiğine hareketlendiği güzel günlerden biridir. Çünkü o günde yardımlaşma ve kaynaşmanın dorukta yaşandığı gibi büyükler ziyaret edilir, çocuklar sevindirilir.

Devamını oku...

 
 

Karne

PDFYazdıre-Posta

Hayırlı tatiller.

Karneler bir uğraş ve emeğin sonucuysa bu sonuçtan önce ki süreçde ebeveynlerle birlikte bir yolculuk yapmanın faydalı olacağı kanatini taşımaktayım. Çünkü; ebeveynlerin  karne sonuçlarında ki başarı beklentilerinin yüksek olduğunu ve karne alan çocukların da başarı derecelerini aynı görmek gibi bir alışkanlıkları da olduğu hepimizce malumdur. Halbuki; Takdir ve Teşekkür alan öğrencilerin başarısız öğrencilerle hiçbir zaman süreçleri aynı değildir. Bazı aileler süreci bilmeyebilir. Ama ne yazık ki bilen ailelerimiz de çocuğuna "arkadaşının karnesin de Takdir var, senin de hiç değilse Teşekkür olabilirdi veya zayıf getirmeyebilirdin" beklentisi de oldukça yüksek olan ailelerde vardır. Bu anlamda GP Haber aracılığıyla başarmanın ve başaramamanın nedenlerini yazarak ifade etmek istiyorum. Bu ifademde de öncelikle, ailelerimize başarabilmenin ve başarının birçok nedenlerinin olduğunu bunlar arasında da öğrencinin zeka (kalıtsal) durumunun hiçbir zaman akıllardan çıkarılmaması gereken bir gerçek olduğunu, Bunun yanında elbette ki Kültürel ve Sosyal farklılıkların da başarı için önemli bir köprü olduğunu akıllardan çıkartmamak gerektiğini ve buradan hareketle yetiştirdiğimiz çocuğumuzun amacının olup, olmadığını yani çocuğun içinden başarıyı istemek gibi içden gelen bir güdü enerjisine sahip olup, olmadığını sahipse bu enerjinin ne kadarını ve nasıl kullandığını, kullanmıyor ise neden ve niçin kullanmadığına dair çocuklarımızın duygu, düşünce ve tutumlarıyla ne kadar tanışığız? Gözlemlediğim ve İÇDEM Danışmanlık Merkezimiz'e başarmak istediği halde başaramayan veya başarısız çocuk ve gençlerin başvurularından görüyoruz ki başarısız sonuçlar daha çok çocuğunun içinde bulunduğu gelişimsel dönemin karakteristik özelliklerinden bi haber ebeveynlerin iletişimde ki anlama, anlatma ve anlaşmada ki sıkıntılarının çocukların/gençlerin evvela kişilik gelişimlerini olumsuz etkilediği gibi, eğitim ve öğrenimlerini de bu mana da olumsuz tetiklediklerini görmekdeyiz.

Devamını oku...