Psikoloji Yazılarımız

Ergen Kimdir? Ergenin Genel Özellikleri ve Ergen Ne İster?

PDFYazdıre-Posta

İnsanoğlu doğumu ile ölümü arasındaki ömür çizgisinde birçok farklı dönemlerden geçer. Çocuklar büyüyüp gelişirken, ebeveynler çoğu zaman çocukların gelişim dönemlerindeki; zihinsel, sosyal, duygusal ve cinsel gelişimlerini dikkate almadan tekdüze ilişki kurarak sürdürürler. Halbuki her dönemin; örneğin: 01- 07 dönem ile 08-15 hatta 18'e kadar vücut sisteminde büyüme ve gelişime bağlı birçok değişiklikler yaşanır. Yaşanan bu değişiklikler insan fizyolojisini ve psikolojisini derinden etkileyen en önemli dönemlerdendir. Ve bu dönemlerin en önemli "değeri" ise ebeveynlerin çocuklarını ve gençlerinin içinde bulunduğu dönemin özellikleri içerisinde anlamak ve etkili iletişim kurarak onlara iyi bir benlik kazandırmaktır. Bu benlik döneminin yerleşme yaşı ise 18'e kadardır. Dolayısıyla bu dönem çocukluğu ergenliği ve gençliği kapsamaktadır. Bu kapsam içerisinde bakıldığında ailelerde en fazla çatışma yaşandığı dönem ise ergenlik dönemidir. Vücut sistemi içerisinde belki de insanoğlunun zorlanarak kendini aradığı ve en çok sorular sorduğu bir dönem olan ergenliğin çok zor bir süreç olduğunu tüm yetişkinler kendi hayatlarında da yaşayarak bilirler. Buradan hareketle; ergeni tanıtmayı anne babalara bir farkındalık olabileceği düşüncesiyle bilimsel verilerden ve kendi danışmanlık hizmetlerimin tecrübelerinden yola çıkarak ,konunun öneminin tanımı ve sağlıklı ilişkilerin ne olduğu ve nasıl olduğuyla ilgili sizlerle hem bilgi hemde tecrübe paylaşımı sorumluluk duygusuyla ergen Kimdir başlığı altında tüm evrelerini ardışık olarak yazıp paylaşmak istedim.tüm okuyucularımdan konu ile ilgili soruda alırsam memnun olacağımı belirtmek isterim.

Devamını oku...

 
 

Stres Nedir?

PDFYazdıre-Posta

İnsanlar; amaçları, araçları, öncelikleri, önemleri ve hayata nereden baktıkları ve yürüdükleri, yol ve harcadıkları enerji ile hayatlarının tahakkukunun tahsilâtıyla elde ettikleri tecrübe hepsinin içinde stres vardır. Olmalıdır. Ama dengeli yaşanmalıdır. Hayat denilen şey büyük bir emekle performans demektir. Dolayısıyla her insan hayata emek vererek karşılığını da almak ister. Önemli olan reel ve ideal arasındaki ihtiyaç duydukları uyuma uyumdur. İnsan daima istek ve performans kaynakları arasında daima taşıyıcı bir kolona ihtiyaç duyar. Bu taşıyıcı ise mevcut istekler ve kaynaklar arasındaki uyumdur ki; bu uyumla da insanın tanışık ve barışık olmasıdır. Aksi durum ise stresten kurtulamamaktır.

Devamını oku...

 
 

Sınav Kaygısı Nedir?

PDFYazdıre-Posta

Kaygı ile korku birbirine karıştırılır. Kaygıda korkudan farklı olarak fiziksel açıdan tehdit eden bir uyaran söz konusu değildir. Kaygı sırasında verdiğimiz duygusal tepki, tehditle doğru orantılı değildir. Sınava girme düşüncesi bizde ‘’Başarısız olma kaygısı’’ yaratır.

Devamını oku...

 
 

Öfke Kontrolü

PDFYazdıre-Posta

ÖFKE NEDİR?

ÖFKE ÖĞRENİLEN BİR SÜREÇ MİDİR?

Devamını oku...

 
 

Kişisel İlişkiler ve Duyguların Yönetimi

PDFYazdıre-Posta

İlişki Nedir?

''İnsan İlişki Arayan Bir Varlıktır.''

-İnsan anlam arayan bir varlıktır.Bizleri de dünya da diğer varlıklardan ayıran ,yaşantımıza anlam katan , heyecan veren şey anlam arayan bir varlık oluşumuzdur. Bunun içinde ilk köprümüz iletişim köprüsüdür.

Devamını oku...

 
 

Aile ve Aile Tutumlarının Çocuğun Kişiliğine Etkisi

PDFYazdıre-Posta

Toplumun en güçlü ve en güvenilir kurumu olan aile gün geçtikçe sarsıntılar yaşamakta ve çocuklar yaprak gibi savrulmaktalar.. Nedir eksik veya yanlış yapılan ki, sevgisiz, güvensiz ve öz değerlerden kopuk çocuk ve gençler yetişmektedir. Ebeveynlerin yaşam biçimleri çocukları hayata hazırlayan bir laboratuvardır. Dolayısıyla burada ki kural ve tutumlar insanın biyo-psikolojik süreçlerinin sağlıklı olmasına ve gelişmesinin anlamına yönelik olmalıdır. Buradan hareketle mesleki tecrübelerimden yola çıkarak bilimsel verilerle birlikte aile olmanın ve tutum geliştirmenin ne anlama geldiğine dair Aile tutumlarını yazma ihtiyacı hissettim keyifli okumalar..

Devamını oku...

 
 

Evlenme- Evlilik Nedir? Eşler Arasi Sağlikli Iletişim Ve Ilişki Nasilolmalidir?

PDFYazdıre-Posta

EVLENME NEDiR ?

Antropologlar evlenme nedenini, insan soyunun devamını sağlamak olarak açıklarlar. Evlilik kendisine ait sosyal ve psikolojik sınırları olan bir kurumdur. Bu sınırlar iyi öğrenildiğinde evlilikte iyi yürür. Evlilik, kültürler arası farklılık gösterse de tüm toplumlarda geleneksel olarak oturmuş ve resmi olarak kabul edilmiş tek birliktelik şeklidir.

Devamını oku...

 
 

Ailede Çocuklara Cinsel Eğitim Nasil Verilmeli?

PDFYazdıre-Posta

«Öğrenmeden ve düşünmeden öğretmek; yitirilmiş bir emektir.»

İnsan toplumsal bir varlıktır; toplum içinde yaşar ve pek çok değerleri ve davranış kalıplarını oradan alır.

Devamını oku...

 
 

Sayfa 1 / 2

Gazete Yazılarımız

  • 1
  • 2
Zekiye ÇAPAN'ın İslami Hayat Dergisi ile Yaptığı Röportaj Psikoloji ve Eğitim Danışmanı Zekiye ÇAPAN'ın İslami Hayat Dergis...
BİREY ‘den TOPLUMA GİDEN YOL Büyüklerimizin davranışlarından anladığımız şudur ki, onların hay...
Ramazan Ayı Ve Orucun Faydalar Oruç, ruhi ve bedeni yönün faydalarındandır ki büyük bir ahlak ok...
ÇOCUKLARIN VE ÖĞRENCİLERİN BAŞARILARI İÇİN ÖDÜL GEREKLİMİDİR? Tüm Okuyucularıma bir soruyla başlamak istiyorum:Sizce Çocuklar- ...
DİKKAT EKSİKLİĞİ, HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU NEDİR? Çocuklarının aşırı hareketliliğinden ve odaklanamama davranışları...
ÇOCUKLARDA UYUM VE DAVRANIŞ BOZUKLUĞU NEDİR? Uyum, bireyin sahip olduğu özelliklerinin kendi benliğiyle içinde...
ÇOCUĞUN GELİŞİMİNDE OYUNUN ÖNEMİ Bu gün karne tatili öğrencilere, velilerine ve tüm eğitim öğretim...
Karnelere ailelerin tepkisi nasıl olmalıdır? 2014-2015 eğitim öğretim yılı 12 Haziran Cuma günü tamamlanmış ol...
ÇOCUKLARDA OKUMA ALIŞKANLIĞI NASIL KAZANDIRILIR?         Kendimi bildim bileli insan davranışl...
ÇOCUĞUN DUYGUSAL GELİŞİMİ         Heyecan, "organizmanın bütünüyle uyar...
KİŞİNİN SOSYALLİĞİ HANGİ GELİŞİM EVRESİNDE OLUŞUR?         Bireyin, sosyal gelişimi, bilişsel (d...
Eğitim Nedir? Nerde Başlar?         Eğitim, sosyal bir kurumdur. Ana karn...